Ogniem czy lodem?

FOTO: Pixabay

Ogniem czy lodem - która metoda ablacji jest najskuteczniejsza?


W kwietniowym numerze najbardziej prestiżowego periodyku medycznego The New England Journal of Medicine ukazał się artykuł autorstwa Profesora Kucka i wsp. który porównuje dwie najważniejsze metody ablacji migotania przedsionków- klasyczną ablację prądem RF oraz krioablację. Aktualne wytyczne zalecają izolację żył płucnych, za pomocą ablacji jako leczenie u pacjentów z opornym na leki napadowym migotaniem przedsionków. Ablacja RF jest najczęściej stosowaną metodą, a krioablacja jest drugą najczęściej używaną technologią.

Przeprowadzono wieloośrodkowe, randomizowane badanie w celu ustalenia, czy krioablacja jest lepsza u napadowym migotaniem przedsionków w stosunku do klasycznej ablacji RF. Pierwotnym punktem końcowym skuteczności w analizie była pierwsze zarejestrowane zdarzenie arytmii po okresie 90 dnia po zabiegu (nawrót migotania przedsionków, występowanie trzepotania przedsionków lub częstoskurcz przedsionkowy, stosowanie leków antyarytmicznych lub powtórna ablacja).
W badaniu oceniono 762 pacjentów (378 przypisano do krioablacji i 384 przypisano do ablacji). Średni czas obserwacji wynosił 1,5 roku. Pierwotny punkt końcowy wystąpił u 138 pacjentów w grupie krioablacji i 143 w grupie ablacji klasycznej (odpowiednio 34,6% i 35,9%).

W tym randomizowanym badaniu krioablacja okazała się nie gorsza w stosunku do ablacji klasycznej w odniesieniu do skuteczności w leczeniu pacjentów z napadowym migotaniem, i nie było znaczącej różnicy między tymi dwoma sposobami leczenia w odniesieniu do ogólnego bezpieczeństwa.

dr Radosław Sierpiński



Czytaj również

Niewydolność serca - materiały po spotkaniu z dr Wojciechem Nowakiem

Zapraszamy do pobrania materiałów edukacyjnych po spotkaniu edukacyjnym, które odbyło się 27 lutego w Instytucie Kardiologii nt. niewydolności serce.

Spotkanie inauguracyjne

Spotkanie inauguracyjne Stowarzyszenia Pacjentów z Zaburzeniami Rytmu Serca dnia 3.03.2014

Zioła na serce

Zioła działają łagodnie na organizm. Pewnie dlatego zyskują na popularności i coraz częściej są stosowane nie tylko w postaci naparów i odwarów, ale także gotowych preparatów. 

Dzień Dziecka w IPCZD

Dzień Dziecka w IPCZD Z "lekkim" opóźnieniem informujemy, że w środę  12 czerca mieliśmy ogromną przyjemność gościć na oddziale kardiologicznym Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" rozdać drobne upominki małym oraz tym większym pacjentom.Dzieciom bardzo dziękujemy za wszystkie uśmiechy, a wspaniałym pracownikom CZD za pomoc organizacyjną i poznanie nas ze swoimi cudownymi podopiecznymi.Pozdrawiamy wszystkie dzieciaczki i ich wspaniałych rodziców.Postaramy się wpadać częściej :-)  

Artykuły powiązane

Materiały

Ablacja podłoża zaburzeń rytmu serca - Epikardialnej

2018-12-09
Materiały

AF - Migotanie przedsionków

2016-12-09
Materiały

AVNRT

2016-12-09

Zapisz się do naszego Newslettera